Przyjemna nauka niemieckiego to dla większości z nas abstrakcja. Wielu uważa, że jeśli ktoś płynnie mówi po niemiecku, to zasługa talentu, a nie regularnej pracy.
Talent to jednak nie wszystko. Klucz do sukcesu to umiejętna integracja języka niemieckiego ze swoją codziennością. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy przygotowujesz się do jakiegoś egzaminu językowego.
Należy wtedy stworzyć sobie swój własny system uczenia się. I ten system powinien stać się Twoją rutyną. A rutyna to z kolei uczynienie z konkretnych nawyków nauki z przyjemnością, natomiast nauka z przyjemnością zawsze będzie prowadziła do sukcesu.
Dlaczego nawyki są ważne?
I czym one właściwie są?
Spróbuj wytrwać co najmniej 30 dni w swoich postanowieniach związanych z nauką języka niemieckiego, nie przeforsowuj się, zaplanuj sobie naukę tak, aby wszystko pasowało do Ciebie, do Twoich zajęć i do Twojej codzienności. Przekonasz się, że doprowadzi Cię to do świetnych wyników. Najważniejsze w tym będzie to, że taka nauka sprawi Ci przyjemność, ponieważ będziesz uczyć się dokładnie tak, jak Tobie jest najlepiej i najwygodniej. Po 30 dniach te nawyki staną się rzeczywiście Twoimi nawykami.
Wyznacz sobie swój cel i określ, jak wygląda droga do niego. Weź pod uwagę punkty, które przedstawię Ci poniżej. Wszystko zacznie się dziać automatycznie – Twoje nawyki językowe staną się codziennością.
Przykład Leny, która chce nauczyć się niemieckiego
Lena uczy się niemieckiego, ponieważ chce wyjechać do Niemiec i tam pracować w zawodzie lekarza, który zdobyła w swoim ojczystym kraju. Zastanawia się, jak mogłaby zrobić postępy. Ma również świadomość, że nauka niemieckiego to nie jest przedsięwzięcie, które zakończy się w ciągu kilku tygodni. Zapisuje się na kurs językowy, znajduje sobie nauczyciela, wykupuje lekcje i pracuje codziennie z materiałami od nauczyciela i pod jego kierunkiem. W przyszłym roku chciałaby zdać egzamin z języka niemieckiego. Łączy swoją naukę z różnymi innymi aktywnościami, na przykład czyta niemiecką książkę, ogląda raz w tygodniu swój ulubiony serial po niemiecku w internecie albo w telewizji, wymienia się regularnie mailami ze swoją niemiecką przyjaciółką, z którą też spotyka się systematycznie na zoomie, a czasami również ją odwiedza. Rozmawia z Niemcami, którzy mieszkają w jej mieście, tak często, jak to tylko możliwe. Ćwiczy także słuchanie – słucha audiobooka o modzie – a jest to temat, który ją bardzo pasjonuje … i w taki właśnie sposób w przypadku Leny systematyczna nauka staje się przyjemnością.
Dlaczego Lena osiągnie sukces w nauce niemieckiego?
Lena robi wszystko prawidłowo, nawet jeśli nie ma pojęcia o zarządzaniu czasem i o rutynie uczenia się. Wprowadziła kilka zasad, które od razu gwarantują powodzenie i prowadzą do sukcesu, którym będzie nauczenie się niemieckiego z czystą przyjemnością.
1) Lena wyznaczyła sobie cel
Lena chce w przyszłym roku zdać egzamin z języka niemieckiego i jest dobrze zorientowana, jaka jest struktura egzaminu. Wypełnia swoje zadania – aktywności językowe – regularnie – codziennie jakieś zadanie egzaminacyjne, na przykład trening gramatyczny, nie przeforsowując się i jednocześnie mając świadomość, że gramatyka jest ważna, aby zdać egzamin.
Ten aspekt ma więc ogromne znaczenie, szczególnie wtedy, jeśli Ty również chcesz zdać egzamin.
2) Lena uczy się codziennie czegoś nowego i utrwala znane już rzeczy
Dzięki ciągłym ćwiczeniom Lena regularnie doskonali swój niemiecki i jednocześnie znajduje coraz więcej przyjemności w nauce, ponieważ już widzi swój sukces.
3) Lena ćwiczy wszystkie sprawności językowe
Oznacza to, że nie tylko czyta i słucha, lecz również rozmawia z ludźmi i z nimi pisze.
4) Lena balansuje pomiędzy różnymi sprawnościami językowymi
Dzięki temu nauka nie jest nudna i jednocześnie sprawia radość, a to jest właśnie gwarancją sukcesu.
5) Lena integruje naukę niemieckiego z codziennością
Ogląda filmy, czyta książki i rozmawia. Dzięki temu nie przybiera to formy typowo szkolnej, ale przyswajanie języka odbywa się mimochodem.
6) Błędy również wpływają pozytywnie na rozwój Leny
Dzieje się to zarówno wtedy, kiedy Lena rozmawia albo pisze ze swoją przyjaciółką, a także wtedy, kiedy rozmawia z innymi ludźmi. Nie wszystko, co mówi, jest gramatycznie poprawne, ale ma to swoje ogromne plusy – w taki sposób staje się lepsza w niemieckim, ucząc się na swoich błędach.
Podsumowanie
Ważne punkty, aby nauka niemieckiego stała się czystą przyjemnością i zapewniła sukces:
1) wyznaczenie celu
2) systematyczność
3) trening wszystkich sprawności językowych
4) różnorodność ćwiczeń
5) integracja z codziennością
6) błędy.
Jeszcze jeden drobiazg …
… a jest to najważniejszy punkt: nauka niemieckiego z przyjemnością powinna być mottem! Jest dużo różnych metod i materiałów do nauki języka niemieckiego i niewątpliwie znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Wypróbuj i pozostań przy tym, co Tobie najbardziej się podoba i co Ciebie rozwija. Ciesz się postępami w niemieckim i swoimi codziennymi sukcesami!
Jeśli masz ochotę, napisz w komentarzu, dlaczego uczysz się niemieckiego i jak to wygląda u Ciebie, co Ci się najbardziej podoba w nauce? Jestem tego bardzo ciekawa! 🙂